W najbliższych dniach warto wybrać się całą rodziną do Opery i Filharmonii Podlaskiej–Europejskiego Centrum Sztuki. Zarówno widzowie młodsi, jak i starsi znajdą tu coś dla siebie.
W piątek (13 czerwca) o godzinie 18:00 oraz w niedzielę (15 czerwca) o godzinie 12:00 odbędą się dwa jedyne w tym sezonie artystycznym spektakle familijne „Brzydkiego Kaczorka” (reżyseria Jakub Szydłowski, inscenizacja: Roberto Skolmowski). To wspaniała okazja dla rodziców na miłe i mądre spędzenie czasu z dziećmi, bowiem „Brzydki Kaczorek” jest niezwykłą opowieścią o tym, co w życiu najważniejsze. Bajka dotyka problemu inności i związanej z nią samotności, ukazuje brak tolerancji zakorzeniony zarówno w języku, jak i w sposobie myślenia, ucząc, że „inny” nie znaczy gorszy. Interaktywna forma przedstawienia zapozna dzieci z nowoczesnym myśleniem o teatrze. W spektaklu są wykorzystywane elementy klasycznej scenografii oraz obrazu multimedialnego, a na scenie pojawia się ogromne jezioro pełne wody. Zorganizowane grupy szkolne i przedszkolne zapraszamy na spektakl „Brzydki Kaczorek” 13 czerwca o godzinie 10:00.
Dorośli natomiast w piątek powinni wybrać się na kolejny, i ostatni w tym sezonie artystycznym, koncert z cyklu „Jesteśmy stąd, czyli przed jubileuszem 60-lecia orkiestry symfonicznej OiFP”. Orkiestrę OiFP poprowadzi dyrygent i kompozytor światowej miary Jerzy Maksymiuk. Przy fortepianie: młoda i utalentowana pianistka Julia Kociuban. W programie: Koncert fortepianowy cis-moll Francisa Poulenca oraz IX Symfonia C-dur „Wielka” Franza Schuberta. Początek koncertu o godzinie 19:00 (Sala Koncertowa, ul. Podleśna 2).
W sobotę (14 czerwca) o godzinie 15:00 w Foyer OiFP–ECS rozpocznie się przedostatnia już, piętnasta odsłona Opery Młodych. Tym razem do wspólnego muzykowania i grania zaprosiliśmy uczniów z Prywatnej Szkoły Muzycznej nr 3 w Białymstoku. W programie m.in.: F. Chopin - Preludium e-moll op. 28, S. Moniuszko - Dola, J. S. Bach - Menuet a-moll, S. Prokofiew - Bajki starej babci op. 31 nr 1. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Wieczorem o godzinie 19:00 porywające widowisko muzyczne skierowane zarówno do młodzieży, jak i widzów dorosłych „Prosimy nie wyrywać foteli, czyli krótka historia muzyki rozrywkowej”. Spektakl muzyczny wyreżyserowany przez Jakuba Szydłowskiego utrzymany jest w konwencji żywiołowego i zabawnego „wykładu” na temat historii rock’and’rolla, popu, rocka, twista, muzyki soul i wielu innych gatunków muzycznych minionego stulecia. Zabrzmią największe przeboje z każdego dziesięciolecia m.in.: Do You Love Me zespołu The Beatles, Mamma Mia ABBY czy We Found Love Rihanny. Pojawią się również nasze rodzime gwiazdy: Skaldowie, Maryla Rodowicz czy Anna Jantar.
fot. M. Heller
Także w sobotę o godzinie 19:00 w Sali Kameralnej OiFP–ECS odbędzie się koncert zorganizowany w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej „Zachor – Kolor i Dźwięk”. Gwiazdą koncertu będzie amerykański pianista, aranżer i producent Yaron Gershovsky. Znany ze współpracy z legendarnym zespołem Manhattan Transfer artysta wystąpi z towarzyszeniem polskich muzyków: Adama Czerwińskiego (instrumenty perkusyjne) oraz Tomasza Kupca (gitara basowa). Ponadto, o godzinie 18:30 w Foyer OiFP–ECS zostanie otwarta wystawa fotografii o Tel Awiwie, autorka, Zuzanna Szarek wykonała zdjęcia podczas podróży do Izraela.
Wszyscy miłośnicy sztuki operowej w niedzielę powinni natomiast obowiązkowo zobaczyć „Traviatę”. Wielkie dzieło Giuseppe Verdiego na deskach scenicznych Opery i Filharmonii Podlaskiej będzie grane w tym sezonie artystycznym jeszcze 15, 20, 21, 22 czerwca. Widowisko w reżyserii Roberto Skolmowskiego wystawiane jest z rozmachem. Zaskakuje wielka platforma sceniczna, przypominająca machiny z karnawału brazylijskiego. W scenach kameralnych wrażenie robi wielki basen mieszczący 16 tysięcy litrów wody. Postacie przewijające się przez scenę mają przygotowanych 180 strojów i tyleż par butów. Początek spektaklu: godzina 19:00 (Duża Scena OiFP–ECS, ul. Odeska 1).
fot. M. Heller
Serdecznie zapraszamy!